Wydrukuj tę stronę
wtorek, 01 lipiec 2014 11:30

W Muzeum o Bełchatowskiej Radzie Seniorów

Oceń ten artykuł
(17 głosów)

Pierwszy krok udany…

Ponad 50-ciorga Seniorów przybyło na wczorajsze spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie Ziemia Bełchatowska, którego tematem było zapoczątkowanie powstania Bełchatowskiej Rady Seniorów (BRS). Przyjazna atmosfera i merytoryczny dialog zapoczątkowany przez Prezesa Grzegorza Gryczkę wzbudził dużo pozytywnych emocji i wysunął istotne wnioski. Spotkanie swoją osobą uświetnili znamienici goście oraz znane osobowości Bełchatowa takie jak Tomasz Trawiński – Honorowy Obywatel Miasta,  czy byli Radni i do dzisiaj społecznicy Stanisław Drozdowski i Bolesław Herudziński. Uczestnikami spotkania byli również przedstawiciele bełchatowskich Klubów Seniora oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Poza tym czynny udział zaakcentowali również Radni Rady Miasta w Bełchatowie Pani Jolanta Pawlikowska i Wiceprezes Stowarzyszenia Ziemia Bełchatowska Krzysztof Jewgiejuk.

Prezes Grzegorz Gryczka wprowadzając przybyłych gości w idee BRS doceniając wiedzę, doświadczenie i mądrość tych najbardziej dojrzałych wyraził szacunek dla wszystkich bełchatowskich seniorów. Poza tym  wyraźnie zaakcentował nietuzinkową rolę i znaczenie Seniorów w Bełchatowie. „To nie my politycy, czy urzędnicy powinniśmy być twórcami zasad, regulaminu czy miejscowych aktów prawnych związanych z Bełchatowską Radą Seniorów – te zasady powinny być własnością Was drodzy Seniorzy, a my w tym pomożemy.” – powiedział Grzegorz Gryczka.

Chcemy być słyszani!

Na spotkaniu pojawiały się głosy, które wyraźnie zasygnalizowały, że Seniorzy chcą brać udział w życiu miasta i są gotowi na podjęcie konsultacji społecznych przy rozwiązywaniu najważniejszych problemów miasta. „My starsi mieszkańcy Bełchatowa stawiamy na młodych, ale chcemy służyć swoją wiedzą i doświadczeniem.”powiedziała współorganizatora spotkania Pani Anna Straszewska.

Zasady partycypacji i konsultacji społecznych przedstawiły przedstawicielki Fundacji „Akademia Zdrowego Życia” panie Katarzyna Krześniak-DęgaBogda Lipczyńska. Panie w sposób profesjonalny i zwięzły wprowadziły uczestników w temat,  zachęcając jednocześnie do brania aktywnego udziału w życiu samorządu i miasta. „Bełchatów bez mieszkańców nic nie znaczy”podkreśliła Pani Lipczyńska. Za te słowa otrzymała duże i jakże wymowne brawa. Seniorzy wyrazili swoje zdanie, że gotowi są do rozmów, dialogu i wypracowywania wspólnego stanowiska w sprawach, nie tylko dotyczących ich samych, ale również innych istotnych dla miasta. 

 Bełchatowska KARTA SENIORA ?!

To był pierwszy, ale jakże ważny krok w procesie tworzenia Bełchatowskiej Rady Seniorów. Dyskusja i towarzyszące poczucie zrozumienia już zaowocowała powstaniem pomysłu, który jesteśmy przekonani, że ma z pewnością bardzo dobry grunt by został wprowadzony w Bełchatowie. Idąc pozytywnym śladem funkcjonowania w Bełchatowie „Bełchatowskiej Karty Rodziny 3+” Radny Krzysztof Jewgiejuk zwracając uwagę na niełatwe czasy dla bełchatowian zaproponował powstanie w naszym mieście „KARTY SENIORA”, która miałaby w swojej idei wsparcie tych najstarszych i ich rodzin w codziennych życiu tak, aby po prostu było im łatwiej. Pomysł ten został bardzo szybko przyjęty i będzie wyznacznikiem inicjatywy jaką BRS i samorząd mogłyby się zająć. Niewątpliwie treść i zasady funkcjonowania takiej karty powinny być również skonsultowane z Seniorami, a Ziemia Bełchatowska to gwarantuje.

 Warsztaty już wkrótce !

Wczorajsze spotkanie dało organizatorom czytelny sygnał i zielone światło do działania w kierunku powstania Bełchatowskiej Rady Seniorów. Ankieta, która została przeprowadzona na koniec spotkania daje pewność, że jest to słuszny kierunek działania. (Wyniki ankiety wkrótce na stronie www.ziemiabelchatowska.pl) . Następnym krokiem będzie już praca warsztatowa, której efektem będzie wypracowanie konkretnych wartości regulaminowych.  Już dzisiaj na nie zapraszamy, a termin  warsztatów zostanie podany mieszkańcom poprzez dostępne nośniki informacyjne.

Czytany 7684 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 28 sierpień 2014 19:50